Mitől egyedi egy weboldal?
Technikai szempontok
Vizuális elemek
Minden márkának van egy szín- és formakészlete, ami meghatározza a teljes arculatot és azon belül a weboldalt is. Továbbá érdemes saját, minél kreatívabb fotókkal dolgozni és rengeteg lehetőség van a hátterekben is. Idáig úgy gondolom, az egyedi fejlesztés és egy minőségi WordPress sablon között ebben nincs különbség. Azon kevés esetben, amikor az ember a sablon kereteibe ütközik (pl. egy adott menüpontot át akar valamiért színezni, mint ezen a honlapon), azt egy 2 soros kóddal a CSS testreszabása funkciónál megteheti.
Rétegek
Ez az oldal (a neobrand.hu) 4 layert használ és ezen felül meg lehet adni úgynevezett top és bottom díszítőelemeket, továbbá ha részben transzparens képet állítunk be háttérként, akkor alá még színt is választhatunk (akár valamilyen opacitással). Egyedi oldal esetében ennél több használatára is van lehetőség, ugyanakkor nem nagyon láttam még olyan dizájnt, amit ne lehetett volna 2-3 rétegből megoldani. Ráadásul már a négyhez (fix háttér, szekcióháttér, köztes egység háttere és felső réteg) is nagyon komoly logikai és vizuális készségek kellenek, hogy igazán ki lehessen őket aknázni. Ez különösen igaz arra, ha ezek még különböző mozgásokat is csinálnak.
Struktúra
A WordPressben fix elemek vannak. Leginkább talán a menü/fejléc szekció rugalmatlan, ugyanakkor egy jó fejlesztő néhány óra munkával képes írni egy kiegészítést (ún. child theme-et) a sablonunkhoz, mint például itt: margitmedical.hu (a felső szalaghirdetés lett utólag hozzáadva). Sőt, extrém esetben ötvözni is lehet a saját fejlesztést a WP-vel és létrehozható egy teljesen saját kódolású sablon is. Ennek előnye, hogy a laikus felhasználó és más WordPress szakemberek számára is szerkeszthető marad az oldal.
Animációk és 3D
Ha a WordPress határait keressük, akkor azokat leginkább itt keresném. Bár a lenti oldalak küzül is kettő WordPress-ben készült, olyan mély programozói tudást igényelnek, amire egy átlagos WP felhasználó már nem lesz képes:
- https://polygondesign.com.au/
- https://turbulent.ca/
- https://temrysh.com/
- https://www.tplh.net/works/imago/
Az egyes blokkok alapvető animálására képes a népszerű blogmotor is (beúsznak jobbról, balról, felsejlenek, stb.). Némi CSS trükközés után akár kicsivel komolyabb mozgások is elérhetőek, sőt, CSS3 megoldásokkal egészen látványos dolgokat alkothatunk vele - lásd legszebbweboldal.hu.
Van egy pont, ahol az átlagos felhasználó a WordPress-ben már megakad, de egy sliderrel még igen kreatív megoldásokat érhet el. Itt láthatsz példákat: revolution.themepunch.com/examples/.
A 3D-s példák viszont egyértelműen az egyedi fejlesztés területei - fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy ezek mind szaktudás, mind ár szempontjából jóval az átlagos weblapok felett vannak.
Emberi tényező
A tapasztalatom az, hogy nem attól lesz egyedi egy weboldal, hogy milyen rendszerben készül, hanem attól, hogy milyen csapat készíti el azt.
A hazai oldalak nagy részénél közhelyes és bot egyszerű a dizájn. Ez részben annak köszönhető, hogy a KKV szektor vagy egyedi fejlesztést akar, de rábízza az informatikusra a kinézetet is, aki meg hát szegény általában nem a MOME-n végzett; vagy a legolcsóbb WordPress ügynökséggel dolgozik, aki azért az árért annyira hajlandó, hogy a végtelen számú demó oldal közül egy tetszőlegesben kicserélje a képeket és átírja a szövegeket.
A másik tipikus hiba, hogy a vállalkozásnak nincs kidolgozott arculata, maximum egy logója és saját, jó minőségű, hangulatos képekkel sem rendelkezik. Így marad az, amit az ügynökség nyújtani tud - a stock fotók.
Konklúzió
Az egészen speciális eseteket leszámítva - mint például a 3D weboldalak - a honlap egyedisége nem az eszközön, hanem a kreativitáson, a rendelkezésre álló tartalmakon és a specialista szaktudásának mélységén múlik.
Ha kíváncsi vagy rá, hogy más gyakorlatias szempontok alapján melyik megoldás a jobb, akkor kattints ide: link